Elektrokoagulacja – usuwanie włókniaków, brodawek, prosaków, kurzajek, innych znamion i zmian skórnych
Elektrokoagulacja jest metodą leczenia zabiegowego polegającą na zastosowaniu prądu wysokiej częstotliwości, przepływającego przez ciało z wykorzystaniem zjawiska ładunku elektrycznego. Przepływ prądu powoduje miejscowe podniesienie się temperatury i koagulacje bądź odparowanie zmiany chorobowej. Przepływ prądu hamuje krwawienie, dlatego elektrokoagulacja jest zabiegiem praktycznie bezkrwawym.
Opis i przebieg zabiegu
Do skóry pacjenta przykłada się płaską metalową elektrodę; druga elektroda o kształcie nożyka, kulki lub igły stanowi narzędzie zabiegowe. Biologicznym skutkiem oddziaływania przepływu prądu jest wytworzenie wysokiej temperatury, odparowanie wody oraz koagulacja białek lub całkowite odparowanie chorej tkanki z pozostawieniem strupa.
Potencjalne skutki powikłań związane z proponowaną procedurą
Proces gojenia się trwa ok. 3 tygodni. W tym czasie zazwyczaj dochodzi do demarkacji skoagulowanej tkanki i powstania ubytku skóry, stopniowo pokrywającego się naskórkiem.
Sporadycznie występuje obrzęk, infekcja miejscowa, komplikacje przy gojeniu się rany, krwawienie, hipopigmentacja (odbarwienie skóry), hiperpigmentacja (przebarwienie skóry) lub blizna.
Czy zabieg jest bolesny?
Zastosowana metoda sprawia, że zabieg jest mało bolesny. Odczucia towarzyszące zabiegowi zależą od indywidualnej wrażliwości na ból, wielkości zmiany i jej lokalizacji. Zmiany typu włóķniaki i brodawki są usuwane w znieczuleniu miejscowym.
Zabieg nie wymaga rekonwalescencji i nie wyłącza z obowiązków zawodowych.
Jak wygląda skóra po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić lekki obrzęk, zaczerwienienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin. W miejscach usuniętych zmian pojawiają się drobne strupki utrzymujące się do kilku dni.
Przeciwwskazania do zabiegu:
• wszczepiony rozrusznik serca,
• ciąża,
• zaburzenia krzepnięcia krwi, krążenia lub cukrzyca.
Zalety zabiegu:
• jest nieinwazyjny i bezpieczny,
• skutecznie eliminuje zmiany skórne,
• trwałe i skuteczne usunięcie rozszerzonych naczynek krwionośnych, rubinków, włókniaków,
• w przypadku niewielkich zmian wystarcza zaledwie od 1 do 2 zabiegów dla osiągnięcia pożądanego efektu.
Cena zabiegu zależy od kilku czynników – jego rodzaju (zamykanie naczynek, usuwanie zmian, znieczulenie), liczby zmian i ich wielkości (od 265 zł.).